Vaclav Havel Czech School of Dallas
Teachers

 

Hledáme učitele!

Hledáme šikovné a trpělivé paní učitelky a pány učitele. Lekce probíhají jednou týdně, zatím v neděli a v pondělí.Kontaktujte Ninu Marcussen postřednictvím emailu czechschoolofdallas@yahoo.com

Nina Marcussen

Founder, Director

Zpívánky, Školáci, Czech For Beginners - Children

 

Nina has 20 + years of experience in education field and 5 years of entrepreneurial experience building a small business. She is a freelance translator and media professional. She is married and is a mother to two great kids.

She taught drama in an elementary art school in her hometown of Chomutov in the Czech Republic for long 7 years. She was a radio show host in the first private radio stations that started to broadcast after the fall of the iron curtain. She earned her wings in the local radio Agara station and soon moved to the national, Radio Evropa2 and later to Frekvence 1, stations where she spent 4 great years of her life.

Nina was involved in setting up the first Community Center under the Open Society Fund Initiative in Prague.

She has been a full time teacher at Robert Muller School of Fairview for the past 10 years, as well as teaching Music Together Program to families of North Texas for the past 5 years.

The idea for a Czech School came to her at the 100th Anniversary of Sokol Celebration in Dallas. She was inspired by this gathering of Czech and Slovak families. The deep longing for her beloved Czech land as well as the beautiful Czech language unlocked a new path. She hopes that more and more Czechs and Slovaks will come and help her revive our cultural heritage. We want our children to be proud of their roots!

Nikola Linhart

Výtvarné výchova

Jmenuji se Nikola Linhart, mám tři děti, z toho dva školáky. Vím, jak je těžké udržet češtinu dětem v zahraničí a tak jsem měla velkou radost, když Nina přišla s nápadem České školy. Moc se těším na všechny dětičky, jak budeme spolu kreslit a tvořit.

 

 

Ing. Martina Slezáková

Čeština pro začátečníky i pokročilé/Beginner AND Intermediate Czech for ADULTS
Martina se přestěhovala do Texasu z České republiky na podzim 2012. Pochází z Brna, vyrůstala však na moravském Slovácku v učitelské rodině. Vystudovala ekonomii a management, pracovala jako HR Consultant. Nyní řídí český e-shop zaměřující se na umění.
 
 
Martina je hrdá, že je členem teamu České školy a má příležitost šířit český jazyk. Ráda by tak dělala v přátelském a zábavném prostředí společných lekcí. Srdečně Vás všechny zve! Let´s Czech it out!

 

 

 

 

 

 

Nina Marcussen

Director

Ucitelka, Primary Teacher

   
Nikola Linhart

Výtvarná výchova

Art Instruction

   
Martina Slezáková

Martina bude vyučovat Češtinu jako cizí jazyk pro dospělé. Začátečníci až mírně pokročilí. 

Martina will teach Czech as a Foreign Language for Adults. Beginners to Intermediate Level.

Tuesdays 7 pm to 8 pm 

   
Miroslava Hendrichová
   
Karolina Blaha-Black