Wild Salamander Creative Arts Center
Classes List by Day

View classes by:  Full Class List  |  Classes by Age

Explore your creativity and develop new skills through classes taught by experienced, professional teaching artists. Our curriculum is designed to cover everything from fundamentals to independent ideas and include traditional and non-traditional techniques.

Classes are leveled by Grade to allow for instructors to design classes that meet developmental milestones and educational experience.   Occasionally this can cause enrollment difficulty with students with certain birthdates.  If you have difficulty enrolling please let us know via phone or email.

PRICE SHOWN IS FOR 6 WEEK CLASS, some classes offer drop in options. 

Please pay in full at time of registration.
If the class is fully enrolled unpaid registrations will be moved to the waitlist until payment is received.
If you do not wish to pay online at time of registration, please contact the center to make payment arrangements. 603-465-9453  or email registration@wildsalamander.com.

Terms And Conditions

Wild Salamander LLC is unable to offer refunds except in the case of cancellations by Wild Salamander LLC. Exchanges are available per arrangements with Wild Salamander LLC. Please call 603-465-9453 with questions.

Click on class title for a full description

Class Schedule
Location:
Day and Time Class Instructor

Tuesday 12:30 PM - 2:30 PM AFTERNOON ACRYLICS Linda Malone Register
Tuesday 3:20 PM - 3:45 PM TUESDAY BUS / SNACK Staff Register
Tuesday 3:45 PM - 5:15 PM DRAWING STUDIO (2 Seats Left) Marta Magnus Register
Tuesday 3:45 PM - 5:00 PM MAGICAL DESIGN (Full) Anna Birch Waitlist
Tuesday 3:45 PM - 5:15 PM SEWING BASICS Cindy Dahlstrom Register
Tuesday 6:00 PM - 7:15 PM CARTOON CHARACTERS Gifford Scanlon Register
Tuesday 6:00 PM - 8:00 PM OPEN STUDIO : TEENS Marta Magnus Register
Wednesday 10:00 AM - 12:00 PM MORNING ACRYLICS Linda Malone Register
Wednesday 3:20 PM - 3:45 PM WEDNESDAY BUS / SNACK Staff Register
Wednesday 3:45 PM - 5:00 PM ART CLUB Anna Birch Register
Wednesday 3:45 PM - 5:15 PM STUDIO ARTS Sarah Barrow Register
Wednesday 6:00 PM - 7:30 PM HOLIDAY - YOUR WAY Michelle Landry Register
Wednesday 6:00 PM - 7:30 PM THE ART OF THE GAME Peter Jones Register
Thursday 10:00 AM - 11:30 AM ART SAMPLER for ADULTS Sarah Barrow & Anna Birch Register
Thursday 10:30 AM - 12:00 PM HOMESCHOOL: Drawing from Life Ellen Kotelly Register
Thursday 1:00 PM - 2:15 PM HOMESCHOOL: ART FUNdamentals Ellen Kotelly Register
Thursday 3:20 PM - 3:45 PM THURSDAY BUS/SNACK Staff Register
Thursday 3:45 PM - 5:15 PM DRAWING from LIFE Ellen Kotelly Register
Thursday 3:45 PM - 5:00 PM GOTT ART? Kristen Gott Register
Thursday 3:45 PM - 5:15 PM MAGICAL GIFT MAKING Rachel Benson Register
Thursday 6:00 PM - 7:30 PM COMIC ART Gifford Scanlon Register
Thursday 6:00 PM - 8:00 PM EVENING WATERCOLOR Julie Marie Hoey Register
Friday 9:30 AM - 11:00 AM TODDLER STUDIO K.C. Morgan
Friday 12:30 PM - 2:00 PM PRESCHOOL STUDIO K.C. Morgan
Friday 3:20 PM - 3:45 PM FRIDAY BUS / SNACK Staff Register
Friday 3:45 PM - 5:00 PM CREATIVE SPACE K.C. Morgan and Renee Moloney Register